top of page
emma.jpg

Kot brytyjski wyglądem przypomina pluszowego misia, może dlatego zyskał tylu zwolenników. Jest kotem inteligentnym, o mocnym charakterze z umiarkowanym temperamentem. Jest bardzo cierpliwy i spokojny, absolutnie nienatrętne. Nadaje się na towarzysza dla starszych dzieci gdyż nie wykazuje agresji. Dogaduje się też bardzo dobrze z inny zwierzętami, jest niekonfliktowy.

Wygląd


Jest zaliczany do kotów średniej budowy, kotki osiągają wagę od 3 do 5 kg, natomiast kocury od 4 do 8 kg.

Ciało kota brytyjskiego jest dobrze zbudowane, muskularne. Głowa duża, okragła z charakterystycznymi fałdami i dobrze rozwiniętymi policzkami. Czoło u kotów jest wyraźnie zarysowane, natomiast podbródek mały. Oczy są duże, dość szeroko rozstawione, w kolorze dopasowanym do umaszczania. Uszy są średniej wielkości z zaokrąglymi końcami, nos krótki i szeroki. Charaterystyczna jest jego szata która jest krótka, miękka i gęsta w dotyku przypominająca plusz. Choć najabrdziej znanym kolorem jest umaszczenie niebieskie to koty brytyjskie występują w około 150 odmianach - jednobarwne (niebieska, liliowa, czarna, biała, kremowa,ruda) dwubarwne, pręgowane.
 

Emma.jpg
Emma.jpg

Zdrowie


Koty te należą do zdrowej rasy, średnia długość życia to 11-12 lat, jednak nie można wykluczyć u nich chorób. Często występuje u nich niedrożność kanalików nosowo-łzowych z powodu skróconego pyszczku. Objawia się to nadmiernym łzawienie z oczu.

Kolejną spotkaną chorobą to kardiomiopatia przerostowa, która charakteryzuje się pogrubieniem ściany mięśnia sercowego. Choroba ta dotyczy zarówno młodych jak i wiekowych kotów.

Emma.jpg

Koty brytyjskie to koty rodzinne, będą lojalnym towarzyszem dla osób samotnych i starszych, jak i będą idealnych zwierzęciem dla rodzin z dziećmi. Charakter tego zwierzęcia sprawia, że przebywanie w jego otoczeniu jest czystą przyjemnością.

bottom of page