top of page

WCZESNA KASTRACJA KOTA

Wczesna kastracja budzi wiele kontrowersji, niektórzy weterynarze upierają się że przedział 6-8 miesięcy jest do tego najlepszym okresem. Według najnowszych badań jest to po prostu trzymanie się "tradycji", bez podania konkretnych argumentów.

 

Czego najbardziej obawiają się przeciwnicy wczesnej kastracji:

*problemy behawioralne - na to jaki kociak będzie miał charakter wpływa bardzo wiele czynników:środowisko w jakim się rozwija, inne koty, opiekunowie ale najważniejszy jest dobór hodowlany. Kastracja pozytywnie wpływa na zachowanie: redukuje agresję u kotów, przedłuża życie średnio o 3 - 5 lat ale przede wszystkim hamuje popęd do szukania partnera. Wczesna kastracja tylko wzmacnia te efekty i kot staje się lepszym kompanem dla człowieka. Łatwiej opiekunom jest kształtować charakter kota gdyż wczesna kastracja pozbawia go burzy hormonalnej.

*otyłość - zwierzęta wykastrowane potrzebują ok 30% mniej kalorii, jednak skupianie się na kaloriach do niczego nas nie zaprowadzi. Najważniejsze jest jakość jedzenia oraz ilość ruchu, wszystko to dobrze dobrane zapobiegnie otyłości kastrowanych zwierząt. Nie ma tutaj znaczenia czy będzie to kastracja wczesna, w wieku 7 miesięcy czy kilku lat

* wzrost i kościec - badania przeprowadzone na Uniwersytecie na Florydzie wykazały wolniejsze dojrzewanie osteoklastów, zarówno u kotów kastrowanych w wieku 7 tygodni, czyli bardzo wcześnie, jak i w wieku 7 miesięcy. Wzrost był wolniejszy ale NIE NIEPRAWIDŁOWY. Osteoklasty u wszystkich kastrowanych kotów dojrzewają ok 8 tygodni później w stosunku do kotów nie kastrowanych.

Inna obawa to większa skłonność do złamania głowy kości udowej ale badania nie potwierdziły tego. Ogólnie ilość złamań w kocim świecie jest znikoma.

 

 

 

 

 

 

*drogi moczowe - przeciwnicy wczesnej kastracji utrzymują, że cewka moczowa u kocurów nie rozwinie się odpowiednio, będzie zwężona a następstwem tego będą zatory i choroby w jej obrębie. Okazuje się jednak, że średnica cewki moczowej jest podobna u kotów u których zabieg kastracji był przeprowadzany w 14 tygodniu jaki i tych poddanych zabiegowi w 7 miesiącu. Co więcej cewki zwężone częściej trafiały się u kotów nie kastrowanych. Skłonność do chorób dróg moczowych jest zależna od wielu rzeczy a główne to nieodpowiednia dieta, brak ruchu i długotrwały stres.

*aspekty medyczne - wielu weterynarz odradza wczesną kastrację po prostu z powodu braku odpowiedniego sprzętu i braku doświadczenia. A we wczesnej kastracji jest mniejsze ryzyko powikłań, rana pooperacyjna goi się błyskawicznie, możemy porównać to do wycięcia migdałka u dziecka i u dorosłego człowieka. Wczesna kastracja zabezpiecza przed nowotworami sutków i ropomaciczem.

Podsumowując:biorąc pod uwagę powyższe badania nie ma żadnych przeciwwskazań a tylko same korzyści z wcześniejszej kastracji.

Arni.jpg
bottom of page