top of page

Wyprawka dla kota - jak przygotować się na jego przybycie

Nowy domownik niedługo pojawi się w Waszym domu a Ty zastanawiasz się jak zepewnić mu idealne warunki do życia w nim. Jeśli chodzi o koty brytyjskie to nie jest prawdą, że potrzebują dużej przestrzeni, nawet w niewielkim mieszkaniu będą się czuły dobrze jeśli tylko obdarzymy je miłością.

Oto lista rzeczy które będą nam potrzebne:

TRANSPORTER

Na rynku mamy ogromny wybór różnych modeli transporterów dla kota. Najważniejszą sprawą to jego wielkość nie może być zbyt mały, gdyż nasz pupil będzie się czuł niekomfortowo. Kolejną sprawą na którą warto zwrócić uwagę to drzwiczki i sposób ich zamykania. Powinny być solidne oraz zamykane w taki sposób aby nie można było ich zbyt łatwo otworzyć. Dobrze jest gdy transporter można również otwierać na górze ułatwi to wkładanie kotka. Nigdy nie przewozimy zwierzaka poza transporterem gdyż jest to niebezpieczne zarówna dla kota jak i stwarzamy zagrożenie na drodze w przypadku kota biegającego po samochodzie.

KUWETA

Chyba nie trzeba tłumaczyć czemu służy i dlaczego jest tak niezbędna ;). Tak jak w przypadku transportera również musi być w odpowiednim rozmiarze. Koty brytyjskie, zwłaszcza kocury, osiągają duże rozmiary i w kuwecie powinny czuć się swobodnie. Moim zdaniem najlepsze kuwety to te kryte posiadające wkład węglowy oraz drzwiczki. Takie kuwety zdecydowanie ograniczają wydobywanie się brzydkich zapachów oraz zapobiegają wysypywaniu się żwirku. Dodatkowo warto do kuwety dokupić wycieraczkę, która powoduje, iż kot nie wynosi żwirku na swoich łapkach. 

ŻWIREK

Każda kuweta wymaga wypełnienia w postaci żwirku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i gatunków. Najpopularniejsze są żwirki zbrylające - pod wpływem wilgoci tworzą grudkę, którą łatwo usunąć. Rodzaje żwirków będziemy omawiali w osobnym artykule.

ŁOPATKA

Warto zaopatrzyć się w łopatkę do usuwania odchodów z kuwety. Fajnie sprawdza się łopatka z dziurkami.

DRAPAK

Jeśli nie chcemy aby nasz pupil podrapał nam mebli musimy zainwestować w drapak, a nawet kilka. W naszej hodowli prawie w każdym pokoju jest ustawiony przyrząd na którym kociak może ostrzyć sobie pazurki. Drapanie jest naturalnym odruchem u kotów i nie można ich tego oduczyć, ale można nauczyć go drapania w odpowiednie rzeczy :). Może to być tuba owinięta sznurkiem sizalowym, kawałek tektury, karton, pieniek z lasu cokolwiek aby nasz kociak mógł drapać. Na rynku dostępnych są kilkupoziomowe drapaki, warto się też w niego zaopatrzyć zwłaszcza jeśli nie mamy półek na które mogłyby wskakiwać.

LEGOWISKO

Moim zdaniem nie jest to zakup niezbędny gdyż nasz mruczek sam wybierze sobie miejsce do leżenia i niekoniecznie będzie nim legowisko. Często koty układają się na fotelach, parapetach, kocach czy tak jak w naszej hodowli śpią z nami w łóżku.

DOBRA KARMA

Kolejną rzeczą przy kompletowaniu wyprawki dla kota jest dobrze zbilansowana karma. Niestety nie wszystkie karmy dostępne w sklepach nadają się dla naszych mruczków.  O odpowieniej karmie możecie przeczytać w artykule "karma dla kota". Oprócz jedzenia warto też przygotować miski do jego podawania, jak również do podawania wody.

 

ZABAWKI

Kot, zwłaszcza młody musi się wyszaleć podczas dnia aby w nocy spał. Osobiście na początek nie polecam kupowania drogich zabawek, w zupełności wystaczą piłeczki, wędka, myszki wypełnione kocimiętką czy laser.

AKCESORIA DO PIELĘGNACJI

Podstawowym narzędziem do pielęgnacji będą nożyczki lub cążki. Warto co jakiś czas przyciąc naszemu pupilowy pazurki, uchroni to przez podrapaniem czy też niszczeniem mebli. Oprócz nożyczek przyda się także grzebień lub szczotka do wyczesywania. W naszej hodowli używamy specjalnej rękawicy i koty bardzo ją lubią.

bottom of page