top of page

Żywienie kota

            Niestety nie zawsze mamy możliwość samodzielnego przygotowywania posiÅ‚ków dla naszych pupili, jak również studiowania iloÅ›ci i proporcji poszczególnych skÅ‚adników. Kocia dieta musi być zrównoważona w zakresie gospodarki wapniowo-fosforowej jak również należy dążyć do osiÄ…gniÄ™cia prawidÅ‚owego stosunku kwasów omega 6 do omega 3. 

Jeśli więc zależy nam aby nasz kot zdrowo się odżywiał możemy sięgnąć po gotowe pokarmy w puszkach dobrej jakości. Przy wyborze karmy powinniśmy kierować się jej składem.

​

Zatem co powinno znaleźć się w dobrej karmie a czego nie powinno być?

​

Na pewno unikajmy karm posiadajÄ…cych w skÅ‚adzie zboża (pszenica żyto, owies, kukurydza, ryż, pÅ‚atki owsiane). Zboża majÄ… dużo wÄ™glowodanów które w diecie kota nie sÄ… konieczne.

​

Podstawowa zasada w żywieniu kota, KOT JEST STWORZENIEM MIĘSOÅ»ERNYM, wiÄ™c jego posiÅ‚ek musi opierać siÄ™ gÅ‚ównie na miÄ™sie. Trzeba jednak uważać gdyż na etykiecie może być napisane miÄ™so i produkty pochodzenia zwierzÄ™cego. To sformuÅ‚owanie może oznaczać iż producent do karmy dodaje różnego rodzaju odpady np, pióra, rogi, dzioby. Idealnie jest gdy na etykiecie zostaÅ‚y szczegóÅ‚owo wypisane rodzaj i ilość miÄ™sa, podane konkretnie z nazwy , konkretnego gatunku zwierzÄ™cia oraz ich procentowe iloÅ›ci. 

​

W pokarmach dla kotów niewskazane sÄ… również produkty pochodzenia roÅ›linnego. Pulpa buraczana czy otrÄ™by zawierajÄ… za dużo bÅ‚onnika.

 

Dobra karma dla kota nie powinna zawierać konserwantów chemicznych, barwników, cukru czy innych substancji sÅ‚odzÄ…cych, jak również produktów mlecznych.

​

Koty majÄ… bardzo duże zapotrzebowanie na biaÅ‚ko, na kilogram masy ciaÅ‚a kota powinno przypadać nie mniej niż 5,5 g czystego biaÅ‚ka. Dlatego ważne jest aby zwrócić uwagÄ™ na skÅ‚ad analityczny, jest on informacjÄ… dotyczÄ…cÄ… procentowego udziaÅ‚u biaÅ‚ka,tÅ‚uszczu, wÅ‚ókna, popioÅ‚u, fosforu i wapnia. 

​

Ważna jest również ilość wÄ™glowodanów, które nie powinny przekraczać 5%  masy suchej. Niestety nie ma obowiÄ…zku podawania ich skÅ‚adu procentowego ale można Å‚atwo to samemu obliczyć ze skÅ‚adu analitycznego. Jak obliczyć zawartość wÄ™glowodanów w masie suchej?

100 % (suma wszystkich procentów ze skÅ‚adu analitycznego) = zawartość % w masie mokrej wÄ™glowodanów

Zawartość wÄ™glowodanów w masie mokrej / masÄ™ suchÄ… = zawartość procentowa wÄ™glowodanów w masie suchej

​

W dobrej karmie ważne jest oczywiÅ›cie miÄ™so - minimum 50%, choć my żywimy nasze koty karmami, które majÄ… min 70% miÄ™sa w swoim skÅ‚adzie. Jak już wczeÅ›nie zostaÅ‚o wspomniane miÄ™so i podroby muszÄ… być podane konkretnie z nazwy, konkretnego gatunku zwierzÄ™cia (np miÄ™so z indyka, serca woÅ‚owe) oraz ich procentowe iloÅ›ci. BiaÅ‚ko i tÅ‚uszcze w nich zawarte muszÄ… być wyÅ‚Ä…cznie pochodzenia zwierzÄ™cego. 

​

Kolejnym ważnym skÅ‚adnikiem jest tauryna, nie może być w mniejszej iloÅ›ci niż 1000 mg, jest bardzo ważnym aminokwasem z tego wzglÄ™du, że koty nie potrafiÄ… sobie jej wytwarzać, a w miÄ™sie jest jej za maÅ‚o (wyjÄ…tkiem sÄ… mózgi zwierzÄ™ce ale je rzadko spotykamy w karmach). 

​

Kwas Omega -3 również musi siÄ™ znaleźć w postaci olejów rybnych oraz witaminy A,E, D3 i witaminy z grupy B dodatkowo mikroelementy (wapÅ„, fosfor, potas, cynk, mangan, jod, selen). Ważny jest też stosunek wapnia do fosforu idealny wynosi 1,15-1.

​

Mam nadziejÄ™, że powyższe informacje sprawiÄ…, że wÅ‚aÅ›ciciele kotów przed zakupem karmy sprawdzÄ… jej skÅ‚ad i Å›wiadomie wybiorÄ… dobrÄ… karmÄ™. Niestety żywienie kotów to jeszcze raczkujÄ…ca dziedzina ale pamiÄ™tajmy podstawowÄ… zasadÄ™ podanÄ… na poczÄ…tku artykuÅ‚u kot to wyspecjalizowany miÄ™sożerca a nie pasÄ…ce siÄ™ w polach kukurydzianych stworzenie ;)

​

Na koniec krótkie podsumowanie:

​

Co powinna zawierać dobra karma dla kotów:

​

- mięso, tłuszcze i podroby zwierzęce wymienione z nazw,

-taurynę w ilości nie mniejszej niż 1000 mg,

- źródÅ‚o kwasów Omega-3,

- witaminy A, E, D3 i z grupy B oraz minerały

​

Czego NIE powinna zawierać karma dla kotów:

​

- zbóż

- produktów pochodzenia roÅ›linnego,

- odpadów poubojowych np. rogów, piór, dziobów,

- konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników, substancji sÅ‚odzÄ…cych,

- mleka i mlekopodobnych produktów

​

​

bottom of page