top of page

Pierwsze chwile z kotkiem w domu

Zaktualizowano: 21 maj 2020

Przed przywiezieniem kociaka musimy skompletować wyprawkę (o której pisaliśmy w naszych poradach) czyli wszystkie niezbędna akcesoria.
Przeprowadzka do nowego domu wiąże się dla naszego mruczka z dużym stresem. Kocięta tęsknią za swoją matką, za rodzeństwem. W nowym otoczeniu mogą poczuć się zagubione dlatego ważne jest abyśmy byli cierpliwi. Fajnie jest jeśli kot pojawi się u nas w piątek lub sobotę, dzięki czemu będziemy mogli spędzić z nim więcej czasu. Po przywiezieniu postawmy transporter w pomieszczeniu i pozwólmy kociakowi samemu go opuścić. Jeśli kotek ucieknie gdzieś w kąt, pod łóżko, za szafę to nie wyciągajmy go na siłę. Widocznie potrzebuje czasu na oswojenie się z nowym miejscem, z nowymi dźwiękami. Czasami może przesiedzieć w ukryciu i 24 h, w tym wypadku polecam postawienie gdzieś w pobliżu miseczki z jedzeniem i wodą i cierpliwe czekanie. Można kociaka spróbować zachęcać do wyjścia poprzez zabawę z wędką. Dobrze jest pokazać naszemu pupilowi gdzie znajduje się kuweta (powinna być ustawiona w innym miejscu niż kot je) i co jakiś czas go do niej wkładać aby poznał jej położenie.

Spokojne zachowanie nowych opiekunów na pewno pomoże w szybszej aklimatyzacji nowo przybyłego pupila.

Na początku dobrze jest karmić kociaka taką karmą jaka była podawana w hodowli, unikniemy w ten sposób problemów żołądkowych. Jeśli chcielibyśmy zmienić karmę na inną to najlepiej robić to stopniowo i mieszać karmę z dotychczasową do chwili, gdy w pełni zostanie zastąpiona. Zwykle zmiana karmy trwa ok 5 - 7 dni.


Aklimatyzacja kota z dobrej hodowli nie powinna być trudna, większość kociaków z przeprowadzeniem do nowego domku radzi sobie dobrze i już po krótkim okresie zaczyna zwiedzać wszystkie kąty.149 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page